Rola czytników kart dostępu w systemach KD – sprawdź korzyści płynące z tego rozwiązania!
Nowoczesne biurowce, placówki rządowe, a nawet hotele i obiekty rekreacyjne – wszędzie tam stosuje się systemy kontroli dostępu. Większość punktów kontrolnych takiego systemu jest obsługiwana właśnie przez czytniki kart magnetycznych. Dlaczego takie czytniki stanowią lepszą alternatywę dla innych rozwiązań technologicznych stosowanych systemach KD? Sprawdźmy!
Punkty kontrolne w systemie KD
Systemy KD, czyli systemy kontroli dostępu stosuje się, aby kontrolować przepływ osób na danym terenie czy w obiekcie. Obiekt objęty systemem kontroli dostępu zostaje podzielony na sektory – dostęp na teren każdego z nich jest możliwy jedynie po przekroczeniu punktu kontrolnego. Taki punkt kontrolny składa się z urządzenia rewidującego uprawnienia dostępowe oraz bramki lub drzwi, których zamek zwalnia się po pozytywnej weryfikacji przez urządzenie. Kontrole nad systemem sprawuje oczywiście administrator (na przykład właściciel hotelu lub upoważniona przez niego obsługa), który poprzez oprogramowanie udziela dostępów poszczególnym osobom. Kończąc ten akapit, warto dodać, że systemy KD zostały początkowo opracowane na cwele organizacji rządowych. W krótkim czasie możliwości, jakie daje wdrożenie takiego systemu, zostały zauważone przez duże korporacje, które zaczęły wdrażać go w swoich biurowcach, a następnie przez organizatorów imprez masowych – bramki ze skanerami biletów również są elementem systemu KD.
Czytnik kart zbliżeniowych a inne rozwiązania dostępowe w systemach KD
Tak jak wspomnieliśmy w akapicie powyżej, urządzeniem dostępowym może być na przykład skaner kodów kreskowych czy QR. Może być to również skaner biometryczny, czyli rozpoznający unikalne cechy właściwe wyłącznie dla danej osoby. Tego typu urządzenie skanuje siatkówkę oka lub linie papilarne. Stosowanie tego typu skanerów nie jest jednak powszechne w obiektach prywatnych – użytkownicy mają słuszne objawy co do udzielania tak wrażliwych informacji na swój temat jak na przykład odciski palców. Dlatego karty magnetyczne doskonale sprawdzają się jako elementy systemu KD. Możemy im przydzielać lub odbierać dostępy z poziomu komputera co zweryfikuje czytnik kart dostępu w punkcie kontrolnym. Koszt jednostkowy takiej karty przy zamówieniu opiewającym na 100 sztuk, oscyluje w przedziale między 5 a 10 złotych. Dlatego ewentualne zgubienie takiej karty nie jest dużą stratą. Ze względu na powyższe karty zbliżeniowe są coraz chętniej stosowane w biurach korporacyjnych i obiektach turystycznych. To innowacyjna technologia, która na stałe wpisze się w naszą codzienność.