Pomiar czasu pracy pracowników – sprawdzone rozwiązania
Mierzenie czasu pracy zatrudnianych pracowników to niezwykle istotna kwestia, przede wszystkim z uwagi na sprawy kadrowe i ogólnej rentowności danych projektów czy działań. W jaki sposób najlepiej mierzyć ten czas? Z jakich narzędzi czy rozwiązań warto skorzystać? Sprawdź nasze propozycje!
Mierzenie czasu przy projektach
Jeśli twoi pracownicy wykonują pracę umysłową, z pewnością niezwykle ważną sprawą jest dla ciebie ich wydajność. Ten aspekt jest jeszcze bardziej istotny, jeśli prowadzisz firmę, której specjaliści wykonują swoje obowiązki w 100% zdalnie. Jakie narzędzia warto wdrożyć, aby efektownie mierzyć czas ich pracy, a jednocześnie weryfikować rentowność poszczególnych projektów? W sieci znajdziesz szereg ciekawych i niezwykle użytecznych trackerów, które bez problemu zintegrujesz z pozostałymi elementami oprogramowania firmowego. Są to programy niezwykle proste w obsłudze, intuicyjne i przede wszystkim skuteczne.
Pomiar czasu pracy fachowców
Mierzenie czasu pracy fachowców w twoim zakładzie produkcyjnym czy innym miejscu jest niezwykle ważne. To dane, które służą m.in. do poprawnego wypłacania pensji czy weryfikowania wydajności pracy całego przedsiębiorstwa. Jakie rozwiązanie do pomiaru czasy pracy pracowników najlepiej wybrać? Doskonałym pomysłem są np. nowoczesne i niezwykle funkcjonalne karty kryptograficzne, które są obecnie wykorzystywane w większości tego typu miejsc. Pracownik przykłada kartę do specjalnego czytnika za każdym razem, gdy chce wejść do danego budynku. Wówczas loguje się jednocześnie do specjalnego systemu, który zapisuje dokładną godzinę wejścia pracownika na dany teren. Gdy go opuszcza, system zatrzymuje stoper. Dzięki temu na koniec dnia zebrane zostają precyzyjne dane dotyczące czasu spędzonego przez daną osobę na terenie zakładu.
Weryfikacja poprawności danych
Oczywiście podczas weryfikowania czasu pracy pracowników należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Pierwszą z nich są przysługujące pracownikowi przerwy, podczas których ma on prawo opuścić miejsce pracy. Nie oznacza to, że za ten czas nie powinien otrzymać zapłaty, bo w końcu przerwa jest jego prawem. Podobnie jest w przypadku nagłych wyjść do toalety czy wezwań innych pracowników, które wiążą się z koniecznością opuszczenia docelowej przestrzeni w zakładzie. Wyliczając finalny czas pracy, należy liczyć się z tego typu rozbieżnościami.
Jeśli chcesz mieć pewność, że pomiar czasu pracy pracowników jest wykonywany prawidłowo, zainwestuj w profesjonalne narzędzia do weryfikacji tego typu zadań. Ułatwi to pracę zarówno kadrowych, jak i księgowych.