Jak tworzyć wartościowe notatki na studiach?

Jak tworzyć wartościowe notatki na studiach?

W obecnych czasach większość materiałów na studia można znaleźć w sieci, jednak informacje przekazywane przez wykładowców również są niezwykle wartościowe. Jak zatem prowadzić notatki w taki sposób, aby były użyteczne i przydatne podczas nauki do egzaminów? Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów!

Notuj słowa klucze

Podstawą w tworzeniu praktycznych notatek z wykładów, jest umiejętne zapisywanie najważniejszych tematów i pojęć poruszanych przez prowadzącego zajęcia. Wyróżnić możemy wiele technik, jednak jedną z najpopularniejszych jest z całą pewnością zapisywanie słów kluczy. Po zakończonych zajęciach należy na gorąco uzupełnić notatki w oparciu o skojarzenia, które przychodzą ci na myśl w związku z zapisanymi słowami. To doskonała technika, ponieważ dzięki niej od razu utrwalasz w głowie najbardziej istotne zagadnienia, co ułatwi ci docelową naukę przed zaplanowanym egzaminem czy powtórzenie materiału przed kolejnymi zajęciami!

Dziel się ze znajomymi

Dzielenie się notatkami ze znajomymi i innymi studentami to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić! Wyobraź sobie bowiem sytuację, gdy nie będziesz w stanie przyjść na dane zajęcia z uwagi na chorobę czy problem prywatny. Wówczas znajomi bardzo chętnie podzielą się z tobą swoimi notatkami z wykładu, ponieważ ty wcześniej również nie odmawiałeś swojej pomocy. Jeśli jednak nie będziesz chciał udostępniać kolegom i koleżankom swoich zapisków, nieobecność na wykładzie może skazać się na problem podczas zaliczania danego przedmiotu. Oczywiście wiele informacji znajdziesz w sieci czy w zbiorach uniwersyteckiej biblioteki, jednak do pozytywnego zdania egzaminu bez wątpienia będziesz potrzebować również notatek ze wszystkich zajęć.

Porządkuj notatki z wykładu na wykład

Aby sporządzane notatki były użyteczne i dobrze spełniały swoją docelową funkcję, muszą zostać nie tylko odpowiednio sporządzone, ale również uporządkowane i przechowywane we właściwy sposób. Zdarza się bowiem, że na ostatnim roku studiów będziesz potrzebować materiałów sprzed kilku lat, dlatego notatki warto skrupulatnie archiwizować aż do ostatniego dnia zajęć. W tym celu przyda ci się wysokiej jakości teczka na dokument (przynajmniej kilkanaście sztuk), przylepne karteczki z mocnym klejem oraz kilka kartonów z dobrym dnem.

Studenckie notatki są bardzo często na wagę złota. Wykładowcy podczas egzaminów chętnie zadają bowiem pytania, które mają przede wszystkim sprawdzić uważność studentów podczas zajęć. Z tego powodu warto przyłożyć się do ich odpowiedniego wykonywania!