Automatyzacja produkcji – szansa na optymalizację kosztów produkcyjnych
Optymalizacja kosztów to zagadnienie, od którego uwolnić się nie może chyba żaden przedsiębiorca prowadzący zakład produkcyjny. Fakt – automatyzacja procesów produkcyjnych wiąże się z dużą inwestycją. Jednak już we wstępie nadmienimy, że wynosi ona również zakład produkcyjny na całkowicie inny poziom. Czy ta inwestycja w automatyzację pozwoli na optymalizację kosztów produkcyjnych? Zdecydowanie tak – dziś opowiemy o korzyściach płynących z wdrożenia tego rozwiązania.
Automatyzacja produkcji – na czym to polega?
Czym właściwie jest automatyzacja procesów produkcyjnych? Automatyzacja produkcji polega na przeniesieniu realizacji części zadań produkcyjnych z człowieka na maszynę. Są to zazwyczaj funkcje produkcyjne polegające na wykonywaniu monotonnych czynności takich jak składanie części, składanie opakowań, naklejanie naklejek czy pakowanie. Te proste, powielane czynności mogą być wykonywane przez robota zamiast przez człowieka – jakie jeszcze zadania mogą być wykonywane przez maszyny? Druga grupa zadań najczęściej optymalizowanych poprzez automatyzację to transport wewnętrzny – czyli transport bliski lub inaczej transport wewnątrzzakładowy. I choć w niniejszym artykule skupimy się na automatyzacji procesów produkcyjnych, to grzechem byłoby nie wspomnieć właśnie o transporcie bliskim, ponieważ jest on bezpośrednio powiązany z samą produkcją.
Automatyzacja transportu bliskiego
Transport bliski to transport produktów i półproduktów wewnątrz zakładu – np. z terminala na linię produkcyjną i z linii produkcyjnej do magazynu. Dlatego od jakości przebiegu transportu bliskiego uzależniona jest jakośc przebiegu produkcji. Dziś transport bliski jest realizowany przez człowieka, wspólnymi siłami człowieka i maszyny (na przykład przy użyciu pojazdów takich jak wózki widłowe), oraz przez same maszyny – na przykład podajniki rolkowe. Oczywiście rozwój automatyzacji w tym zakresie wpłynął na ograniczenie czynnika ludzkiego, jednak wdrożenie maszyn znacząco usprawniło transport bliski i samą wydajność zakładów.
Korzyści z automatyzacji produkcji
Jakie są korzyści z automatyzacji? Przede wszystkim optymalizacja kosztów płynąca z ograniczenia liczby pracowników. Dodatkowo, maszyny nie otrzymują pensji, co wiąże się z kolejnymi oszczędnościami. Roboty mogą pracować przez całą dobę, co ma niezwykle korzystny wpływ na wzrost wydajności zakładu. Korzyści jednak na tym się nie kończą – maszyna popełnia mniej błędów, dlatego w przypadku dobrze wdrożonej automatyzacji w fabryce, wartość błędu produkcyjnego spada poniżej 1%. Automatyzacja procesów produkcyjnych jest więc znakiem przyszłościowego podejścia do prowadzenia fabryki. Znakiem rewolucji przemysłowej 4.0, które rozgrywa się na naszych oczach!